Zagrożenia na stanowisku trzeba dokładnie opisać
Ocena ryzyka zawodowego należy do podstawowych obowiązków pracodawcy, który powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
W odniesieniu do oceny ryzyka zawodowego pamiętać należy, że jest ona niezbędnym elementem pozostającym w związku z zatrudnieniem pracownika. Przewidziana została w art. 226 kodeksu pracy. W środowisku pracy mogą występować czynniki wpływające na bezpieczeństwo osób, a także wiele innych zagrożeń pozostających w związku z pracą, które mogą być powiązane ze sposobem jej wykonywania lub umiejscowione w samym środowisku (otoczeniu) pracy. Dokonanie oceny ryzyka zawodowego pomaga je ujawnić, opisać i przewidzieć ich następstwa. Generalnie jej dokonanie ma służyć maksymalnemu zabezpieczeniu zdrowia i życia pracowników, a także poprawić warunki wykonywania pracy.
W kodeksie pracy (k.p.) nie znajdziemy wyjaśnienia pojęcia oceny ryzyka zawodowego. Omówienie tego pojęcia odnaleźć można natomiast w Polskich Normach czy rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r. (DzU nr 129, poz. 844; tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650; dalej rozporządzenie). W § 2 definiuje ono ryzyko zawodowe jako „prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta