Los Kertésza, piekło Holokaustu
Zmarł Imre Kertész, węgierski noblista z 2002 roku. Napisał m.in. głośną obozową powieść „Los utracony".
Kertész był jednym z najważniejszych autorów piszących o Holokauście. Nobla dostał „za pisarstwo, które wynosi doświadczenia jednostki ponad przeciwieństwa brutalnej historii". W 2005 roku „Los utracony" doczekał się ekranizacji w reżyserii węgierskiego operatora Lajosa Koltai.
Książka i film utorowały również drogę tegorocznemu Oscarowi dla węgierskiego obrazu „Syn Szawła". Jego reżyser Laszlo Nemes, którego matka przeżyła Holokaust, inspirował się „Losem utraconym" Kertésza, a pisarz wystawił „Synowi Szawła" najwyższe noty. Podkreślał, że reżyser przedstawił świat obozowy takim, jakim go zapamiętał – jako piekło, które przerasta możliwości ludzkiego zrozumienia. Wcześniej, w 1993 roku, skrytykował „Listę Schindlera" Stevena Spielberga. Uznał ją za hollywoodzki kicz. Podkreślał, że powtórka tragedii jest wciąż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta