Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długie oczekiwanie na aktywność bez rekompensaty

17 maja 2016 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Wynagrodzenie za dyżur przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy w trakcie niego realizował zadania służbowe, a szef nie może zapewnić mu za to czasu wolnego.

Podwładny czuwał przy telefonie w domu. Czy pracodawca powinien wypłacić mu wynagrodzenie za czas pełnienia tego dyżuru? – pyta czytelnik.

Zatrudniający może zobowiązać niemal każdego podwładnego, aby poza normalnymi godzinami pracy pozostał w gotowości do świadczenia zadań służbowych. Może to być w firmie lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (np. w domu). To definicja pojęcia „dyżur" wynikająca z art. 1515 kodeksu pracy. Przy czym dyżur telefoniczny pełni tę samą funkcję co domowy.

Nie ma nic

A skoro tak było w przypadku pracownika czytelnika, to bez względu na to, czy podczas dyżuru realizował on swoje obowiązki czy nie, nie przysługuje mu ani wolne odpowiadające długości tego dyżuru, ani uposażenie.

Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10447

Wydanie: 10447

Spis treści
Zamów abonament