Rada nie może zastępować sądu pracy
Jeżeli motywacje pracodawcy są uzasadnione, to organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może blokować zwolnienia radnego.
Michał Cyrankiewicz
Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał 13 maja 2016 r. dwie skargi kasacyjne na uchwały rad gmin odmawiające zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. W obydwu NSA uznał, że rady przekroczyły swoje uprawnienia, odmawiając zgody na zwolnienie radnego.
Cienka granica
W pierwszej z rozpatrywanych spraw Rada m.st. Warszawy nie wyraziła zgody na zwolnienie z pracy radnej – pracownicy banku spółdzielczego. W uzasadnieniu podniosła, że wniosek został do rady skierowany przez pracownika działu kadr, a nie przez organ uprawniony do reprezentowania banku. Dodatkowo w ocenie radnych wniosek był zbyt lakonicznie uzasadniony. Z jego treści wynikało bowiem jedynie, że rozwiązanie stosunku pracy z radnym jest efektem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta