Ile kosztuje kserokopia z akt
Organ powinien wyjaśnić, jak skalkulował koszty odpisów i kopii, gdy kwestionuje je strona. Arbitralność organu w tej kwestii jest niedopuszczalna.
dr Robert K. Adamczewski
Zagadnienie kosztów postępowania, w przypadku ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa [dalej: u.u.o.p.], uregulowane zostało w jej rozdziale 23 „Koszty postępowania" działu IV „Postępowanie podatkowe". W myśl art. 267 § 1 pkt 3 u.o.p. (patrz ramka) stronę obciążają w szczególności koszty sporządzenia odpisów lub kopii, o których mowa w art. 178 tej ustawy. Koszty sporządzenia kopii są zatem bezpośrednio związane z realizacją zasady określonej w art. 178 § 3 u.o.p. Zgodnie z tą zasadą strona w każdym stadium postępowania może żądać sporządzenia i wydania jej uwierzytelnionych odpisów lub kopii z akt sprawy. Nie ma przy tym znaczenia, kto wytworzył dokument znajdujący się w aktach sprawy i czyją jest on własnością – strony czy organu.
Uprawnienie organu
Niedopuszczalne jest, aby strona, korzystając z uprawnienia określonego w art. 178 § 3 u.o.p., przerzucała koszty sporządzenia odpisów na Skarb Państwa, twierdząc przy tym, że zmuszona została do skorzystania z innej, mniej korzystnej formy dostępu do akt, bo wiążącej się z ponoszeniem kosztów.
Przepisy u.o.p. nie określają przy tym ani wysokości, ani zasad ustalania kosztów sporządzania odpisów lub kopii, dając tym samym uprawnienie do ich ustalenia organowi podatkowemu (w drodze postanowienia – art. 269 u.o.p.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta