Dawne zarobki potwierdzi ZUS lub notariusz
Zeznaniami świadków nie można wykazać wysokości wynagrodzenia lub dochodu, który ma stanowić podstawę wymiaru emerytury lub renty.
Zygmunt Łobejko
Czy w przypadku braku dokumentacji płacowej wysokość wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru emerytury lub renty, można udowodnić zeznaniami świadków? – pyta czytelnik.
Nie. Wysokości wynagrodzenia lub dochodu, który ma stanowić podstawę wymiaru emerytury lub renty, a także kapitału początkowego nie można udowodnić zeznaniami świadków.
Pracodawcy obowiązani są do:
- współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
- wydawania pracownikowi lub ZUS zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości.
Tak stanowi art. 125 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna).
ZUS Rp-7 i legitymacja
Szczegółowo sposoby dokumentowania wynagrodzenia na potrzeby emerytalno-rentowe określa rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (DzU nr 10, poz. 49 ze zm.). Zgodnie z nim podstawowymi dokumentami potwierdzającymi wysokość wynagrodzenia są:
- zaświadczenie wystawione przez pracodawcę (prawnego następcę pracodawcy) na podstawie dokumentacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta