Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regulamin płac również w małej firmie

17 maja 2016 | Dobra Firma | Robert Jasiński

Nie ma zakazu wprowadzania regulaminu wynagradzania 
w zakładzie zatrudniającym mniej niż 20 pracowników. Jednak ważne jest wtedy, jakie warunki w tym zakresie gwarantują etatowcom zawarte 
z nimi wcześniej umowy.

Prowadzę firmę i zatrudniam mniej niż 20 osób. W przedsiębiorstwie nie ma regulaminu wynagradzania. Ostatnio zaistniał między mną a pracownikami spór o dodatkowe wynagrodzenie, które według mnie im nie przysługuje. Czy aby wyjaśnić kwestię nabywania prawa do dodatkowych składników pensji, mogę wprowadzić regulamin wynagradzania, w którym ustaliłabym zasady nabywania wynagrodzenia? – pyta czytelniczka.

Na temat wprowadzenia regulaminu wynagradzania dla pracodawców zatrudniających poniżej 20 osób doktryna prawna nie ma jednolitego stanowiska. Wydaje się jednak, że unormowanie w kodeksie pracy nie zabrania wprowadzania regulaminu w małych firmach.

Przepisy wewnętrzne

Zatrudniając pracownika, każda firma, czy to mała, czy większa, musi ustalić oprócz kwoty wynagrodzenia zasadniczego zasady wynagradzania w pozostałym zakresie, jeżeli firma przewiduje takie gratyfikacje. Dotyczy to przede wszystkim premii, ewentualnych nagród, dodatków funkcyjnych i innych składników, których nabywanie jest uzależnione od nakładu pracy. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników mają obowiązek wprowadzić w zakładzie pracy regulamin wynagradzania. Ten wewnętrzny akt prawny ma na celu ustalić wspólnie z załogą i związkami zawodowymi szczegółowe zasady wynagradzania załogi....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10447

Wydanie: 10447

Spis treści
Zamów abonament