Podział nieruchomości nie przesądza o odrębności lokalu
Zanim prezydent miasta wyda zaświadczenie o samodzielności lokalu, musi mieć pewność, czy na skutek podziału nieruchomości dojdzie też do podziału posadowionego na niej domu jednorodzinnego.
Deweloper Marek K. (dane zmienione) wybudował dom jednorodzinny z dwoma samodzielnymi lokalami mieszkalnymi. Następnie dokonał podziału geodezyjnego nieruchomości na dwie działki i zmienił też jej numerację. Zwrócił się także do prezydenta miasta o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego dla jednego z mieszkań (analogiczne postąpił w wypadku drugiego lokalu).
Prezydent odmówił mu. Tłumaczył, że nie może wydać zaświadczenia, ponieważ podział geodezyjny nieruchomości na dwie działki oraz zmiana numeracji nie jest wystarczająca do tego, by uznać te lokale za samodzielne. Z informacji uzyskanych przez prezydenta wynika bowiem, że w budynku są już co najmniej trzy mieszkania. Budynek będzie miał więc charakter wielorodzinny.
Marek K. wniósł zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego. A SKO przyznało rację prezydentowi miasta. Według niego Marek K. musi doprowadzić do zgodności stanu faktycznego ze stanem prawnym budynku, dopiero wtedy ma szansę otrzymać zaświadczenie o samodzielności lokali w tym budynku.
Kolegium podkreśliło, że nie ma dla sprawy znaczenia, że po podziale działki budynek mieszkalny jednorodzinny będzie położony na dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta