Nazwy programów wielką literą
O nich się często mówi i pisze. Nie są to znani politycy ani celebryci, tylko programy: rządowe, unijne itp. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zadomowiły się w naszej rzeczywistości na dobre. Ich użycie w piśmie może nastręczać pewnych trudności, tym bardziej że prostej odpowiedzi na pytanie o ich poprawny zapis nie odnajdziemy w słownikach ortograficznych.
Kinga Olszewska
Rada Języka Polskiego zaleca, żeby oficjalne nazwy programów pisać wielką literą, np. Program strukturalnego rozwoju wybranych regionów, Program środków służących zwalczaniu nielegalnej imigracji odbywającej się przez morskie granice UE. W innym miejscu wskazuje także, że dobrze byłoby, aby nazwy własne, zwłaszcza tytuły różnych dokumentów, wyróżniać za pomocą kursywy, pogrubionego druku czy cudzysłowu. Jeśli do tej rady odnieść omawiane kwestie, powstałyby na przykład programy unijne „Młody rolnik" czy „Kapitał ludzki". Tam,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta