Umowę spółki można zmienić przez internet
Spółka z o.o., której umowa została zawarta z wykorzystaniem wzorca w systemie teleinformatycznym, ma siedem dni na zgłoszenie jej do sądu rejestrowego. Dotychczas było to sześć miesięcy.
Od 1 kwietnia 2016 r. zaczęły obowiązywać niektóre przepisy ustawy z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 4). Przypomnijmy, że ustawa wprowadziła wiele zmian w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.) zwiększających zakres oraz liczbę czynności, które mogą być podejmowane w formie elektronicznej. Zmiany zostały wprowadzone w dwóch etapach i dotyczyły głównie regulacji związanych z zakładaniem i prowadzeniem działal- ności w formie spółki jawnej, komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Część przepisów zmieniających k.s.h. obowiązuje już od 15 stycznia 2015 r., natomiast w pozostałym zakresie nowelizacja weszła w życie 1 kwietnia 2016 r.
Zmiany wprowadzone w k.s.h. miały na celu realizowanie zgłaszanych od dawna postulatów stopniowego wdrażania ułatwień, związanych przede wszystkim z możliwością załatwiania większej liczby spraw przy wyko- rzystaniu środków elektronicznych.
Wzorzec działa kilka lat...
Od 1 stycznia 2012 r. k.s.h. przewiduje możliwość zawarcia umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnianego w systemie teleinformatycznym. Od 15 stycznia 2015 r. istnieje również możliwość zawarcia umowy spółki jawnej oraz spółki komandytowej przy wykorzystaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta