Kiedy należy zapłacić VAT od sprzedaży samochodów
Część organów uważa, że wystawienie faktury przed wydaniem auta w celu jego rejestracji nie wyznacza momentu powstania obowiązku podatkowego. Inne każą już wtedy rozliczyć daninę.
Jak ustalić obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży samochodu? Czy jeżeli przed dniem faktycznego wydania pojazdu została wystawiona i przekazana nabywcy faktura celem rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, to moment wystawienia faktury może być uznany za moment dokonania dostawy? – pyta czytelnik.
Dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumiana jest przez ustawodawcę jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W określeniu „jak właściciel" zawiera się możliwość uznania za dostawę faktycznego przeniesienia władztwa nad rzeczą. W rozumieniu ustawy o VAT „dostawa" oznacza wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem (sprzedaż, zamiana, darowizna) oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu. Innymi słowy, pojęcie „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel" dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako „prawa własności". Idąc dalej, należy wskazać, że czynności przejścia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta