Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja antyfeudalna

25 maja 2016 | Rzecz o prawie | Mariusz Królikowski
źródło: materiały prasowe

Demokratyczne zasady wyboru członków KRS 
to ważny krok w kierunku likwidacji szkodliwego dla sądów systemu feudalnego. Ustawodawca musi jednak uważać – ostrzega sędzia Mariusz Królikowski.

Jeszcze chyba nigdy w historii wolnej Polski tematyka władzy sądowniczej, czy szerzej: trójpodziału władz, nie cieszyła się takim zainteresowaniem opinii publicznej jak obecnie. Liczne artykuły, programy telewizyjne, wielotysięczne manifestacje uliczne, wysoki poziom emocji – wszystko to za sprawą konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W kwestii TK napisano i powiedziano już jednak tyle (nie wyłączając autora tych słów), że właściwie trudno wymyślić coś odkrywczego, zwłaszcza w sferze prawnej, która wydaje się zupełnie oczywista.

Dlatego warto zająć się bliżej innym segmentem władzy sądowniczej, czyli sądami powszechnymi. Przeciętny obywatel znacznie częściej ma okazję zetknąć się z sądem powszechnym, zwłaszcza na szczeblu rejonowym, niż np. z TK. Organizacja i funkcjonowanie sądów powszechnych mają więc dla zwykłego człowieka o wiele większe znaczenie.

W powszechnym odczuciu sędziowie są jednolitą grupą zawodową (według niektórych polityków i komentatorów: „korporację", „klikę", „sitwę" lub wręcz „mafię"), której członkowie wierni są zasadzie solidarności korporacyjnej, wzajemnie się wspierają i w imię interesów korporacyjnych solidarnie stawiają opór wszelkim zmianom mającym uzdrowić sytuację w wymiarze sprawiedliwości.

Miejsce na drabinie

Pomijając już kwestię tych rzekomych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10454

Wydanie: 10454

Spis treści
Zamów abonament