Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczyt NATO zmieni organizację pracy

02 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Marlena Kwiatek
Joanna
 Torbé, adwokat, 
Kancelaria Adwokacka 
Joanna Torbé i Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Joanna
 Torbé, adwokat, 
Kancelaria Adwokacka 
Joanna Torbé i Partnerzy

Jeżeli z powodu nieprzewidzianych przeszkód zakład nie może właściwie funkcjonować, szef ma prawo zastosować przestój. Takimi przyczynami będą kłopoty z frekwencją w pracy czy z dojazdem zatrudnionych do firmy.

W lipcu odbędą się w Polsce dwa duże wydarzenia – Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz przypadający przed nimi szczyt NATO w Warszawie. Niektórzy pracodawcy powinni już teraz pomyśleć, jak wtedy zaplanować pracę. Wielu pracowników, szczególnie dojeżdżających w tym okresie do zakładu z obrzeży tych miast, będzie narażonych na duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Bez obowiązków

Żaden przepis prawa pracy nie określa, w jaki sposób pracodawca powinien udzielać i rozliczać zwolnienia od pracy przyznawane załodze na mocy jego własnej decyzji. Nie oznacza to jednak, że panuje tu zupełna dowolność. W takim przypadku stosuje się przepisy ogólne dotyczące planowania pracy i udzielania zwolnień od wykonywania obowiązków służbowych.

Wydawałoby się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ogłoszenie w tych terminach dni wolnych od pracy. Nie jest to jednak takie proste. Trudności pojawiają się bowiem już na etapie wybrania odpowiedniego sposobu rozliczenia tych dni. Pracodawcy, których organizacja pracy oparta jest o harmonogramy, a podwładni pracują np. w równoważnym systemie czasu pracy, są w najlepszej sytuacji. W miarę możliwości w grafiku w tym okresie można ustalić dni wolne, a wcześniej (lub później) zrównoważyć to dłuższą pracą w innych dniach. Jeżeli harmonogramy były wcześniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament