Kara umowna nie zawsze w kosztach
W umowach między przedsiębiorcami często ustalane są finansowe konsekwencje niewypełnienia ich postanowień. Gdy obowiązek zapłaty tych kwot jest skutkiem nieterminowego wykonania kontraktu, można je rozliczyć w rachunku podatkowym. Nie mogą jednak wynikać z nieracjonalnego i pozbawionego należytej staranności działania wykonawcy.
Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza tej, której przedmiotem jest świadczenie usług bądź dostawa towarów na rzecz podmiotów gospodarczych, wiąże się z zawieraniem kontraktów, które szczegółowo regulują wzajemne uprawnienia i obowiązki stron. Wśród postanowień takich umów znaczącą pozycją są postanowienia o charakterze zabezpieczającym i gwarancyjnym, m.in. dotyczące kar umownych. Przewidują one, że w przypadku zaistnienia sytuacji przewidzianych w umowie powstaje konieczność zapłaty kary na rzecz kontrahenta.
Za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów zachowania lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta