Odprawa z umowy nie gorsza niż z ustawy
W porozumieniu ze związkami zawodowymi szef może określić wyższą rekompensatę za zwolnienia grupowe. Dopuszczalne są też korzystniejsze kryteria jej nabycia.
Przy zwolnieniach następujących z przyczyn niedotyczących załogi zatrudnieni powinni otrzymać odprawę pieniężną na podstawie zasad określonych przez pracodawcę w porozumieniu ze związkami zawodowymi, jeżeli są one korzystniejsze od reguł ustawowych. Dlatego zawierając taki pakt ze związkami, firmy muszą być ostrożne, jeśli zwalnianym nie chcą przyznać nadmiernych świadczeń.
Większym trudniej
Obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej określa art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm.; dalej: ustawa). Dotyczy ona jednak tylko tych, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Jeżeli więc w takiej firmie zwolnienie etatowca następuje z przyczyn niezależnych od niego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Rozstanie może nastąpić albo za wypowiedzeniem dokonanym przez firmę, albo za porozumieniem stron.
Wysokość odprawy zależy od zakładowego stażu pracy.
Strony się dogadują
Przy przeprowadzaniu zwolnienia grupowego pracodawca powinien zawrzeć porozumienie ze związkami zawodowymi. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta