Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejsce wykonywania usług decyduje o opodatkowaniu

02 czerwca 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Podatnik, który działa poprzez spółkę LLC zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych i za jej pośrednictwem sprzedaje w Polsce kody elektroniczne na Allegro, zapłaci podatek nad Wisłą.

Posiadam spółkę LLC zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych, jednak mieszkam w Polsce. Za pośrednictwem spółki sprzedaję na Allegro kody elektroniczne (np. karty przedpłacone PlayStation czy Xbox), które kupuję w Chinach. Czy powinienem doliczać VAT i płacić podatek dochodowy w Polsce? – pyta czytelnik.

Z punktu widzenia VAT sprzedaż, o której mowa (sprzedaż kodów elektronicznych), jest odpłatnym świadczeniem usług. Podlega ono opodatkowaniu VAT w Polsce, gdy ma miejsce na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), tj. gdy na terytorium Polski znajduje się miejsce świadczenia tych usług.

Gdzie zapadają decyzje dotyczące firmy

W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT, zwłaszcza na rzecz osób prywatnych, zasadą jest, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28c ust. 1 ustawy o VAT). Dla celów VAT za miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika uważa się natomiast miejsce, w którym wykonywane są funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa (zob. art. 10 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE, DzUrz UE l 77/1 z 23 marca 2011 r. ze zm.). W celu ustalenia tego miejsca uwzględnia się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament