Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Największe firmy z szansą na wzrost kursów

02 czerwca 2016 | Moje pieniądze
Indeksy grupujące duże firmy nie zachowują się ostatnio najlepiej
źródło: Rzeczpospolita
Indeksy grupujące duże firmy nie zachowują się ostatnio najlepiej
Spółki należące do WIG20
źródło: Rzeczpospolita
Spółki należące do WIG20

Akcje banków i spółek surowcowych powinny drożeć

Przemysław Sałek

Już od roku w świat idzie informacja, że WIG20, skupiający 20 największych firm notowanych na GPW, należy do najgorzej zachowujących się indeksów w Europie.

– Segment dużych spółek obciążony jest ostatnio wieloma czynnikami o charakterze politycznym, takimi jak udział w ratowaniu sektora górniczego czy podatek bankowy – wymienia Kamil Krukowski, doradca inwestycyjny w Grupie Copernicus.

Właśnie polityczne pomysły dotyczące branży bankowej oraz energetycznej zniechęciły w ostatnim czasie inwestorów do lokowania kapitału w spółki z tych sektorów. A należy pamiętać, że branże te są kluczowe w przypadku dużych polskich firm giełdowych (takie spółki nazywamy też blue chips).

– Największe znaczenie dla WIG20 ma sektor finansowy (PZU i banki) z 45-proc. wpływem na indeks. Oprócz niego ważne są sektory: paliwowy (15 proc.) oraz energetyczny (10 proc.) – tłumaczy Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Brokers.

Możliwa zmiana tendencji

Analizując wykres WIG20, można zauważyć zahamowanie trendu spadkowego. Dlatego zwróciliśmy się z pytaniem do ekspertów, które sektory lub spółki z WIG20 mogą dobrze zachowywać się w pozostałej części roku.

– Biorąc pod uwagę dynamikę wyprzedaży, jaką obserwujemy na polskim rynku od wielu miesięcy, myślę, że narasta prawdopodobieństwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament