Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie płatnika wpisuje się w kol. 8 podatkowej księgi

02 czerwca 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
WZÓR zapisu w PKPiR – maj 2016 r. (dotyczy zaliczki na PIT od wynagrodzeń pracowników za marzec 2016 r.)
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR zapisu w PKPiR – maj 2016 r. (dotyczy zaliczki na PIT od wynagrodzeń pracowników za marzec 2016 r.)

Otrzymywane przez przedsiębiorcę kwoty z tytułu terminowego przekazywania do urzędu skarbowego zaliczek na PIT od wypłacanych pracownikom wynagrodzeń są dla niego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca jako płatnik (pracodawca) pobiera zaliczki na PIT od wypłacanych pracownikom wynagrodzeń, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie. Czy wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji płatnika przedsiębiorca powinien ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów? – pyta czytelniczka.

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.).

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (zakłady pracy) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy o PIT).

Prawidłowo zatem przedsiębiorca pobiera zaliczki na PIT od wynagrodzeń wypłacanych zatrudnianym przez siebie pracownikom, gdyż na pracodawcy ciążą obowiązki płatnika.

Można, ale nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament