Innowacje muszą stać się DNA banków
Zaawansowane technologicznie spółki już wpływają na światowy sektor finansowy. Tradycyjne banki mogą stracić nawet 40 proc. przychodów wobec nowych konkurentów, jeśli będą biernie przyglądać się sytuacji.
Sylwester Cacek, Maciej Stańczuk
Branża bankowa na świecie stoi wobec olbrzymich wyzwań związanych nie tylko z nowymi regulacjami wpływającymi na wzrost bezpieczeństwa systemowego, co wiąże się z wyższymi kosztami prowadzenia działalności operacyjnej i w efekcie istotnie niższymi zwrotami z zaangażowanego kapitału, ale przede wszystkim rozwojem nowych technologii, co wpływa na drastyczne zmiany w ich dotychczasowych modelach biznesowych.
Digitalizacja procesów biznesowo-produkcyjnych doprowadziła do pojawienia się małych, zwinnych, niesamowicie innowacyjnych firm zwanych fintechami, które w niektórych usługach finansowych wydają się podkopywać pozycję tradycyjnych banków. Oczywiście tak stać się nie musi, banki mogą stać się beneficjentami pomysłów nowych graczy na rynku, jeśli otworzą się na nowe pomysły i podejmą z nimi aktywną współpracę. Fintechy już kilka lat temu właściwie rozpoznały potencjał i znaczenie cyfryzacji dla przeformatowania tradycyjnych produktów bankowych (płatności, zarządzanie rachunkiem bankowym, kredyt, zarządzanie portfelem inwestycyjnym) oraz procesów, co jest dużym wyzwaniem dla dotychczasowych modeli biznesowych instytucji finansowych.
Pole doświadczalne
A to nie wszystko. Wydaje się, że kwestią czasu jest pojawienie się nieobecnego dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta