Nie było świadczenia wzajemnego, nie było PIT
Zbycie ogółu praw i obowiązków komandytariuszy w spółce komandytowej po cenie niższej od rynkowej na rzecz nabywcy niepowiązanego nie może być zakwalifikowane jako nieodpłatne świadczenie.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 kwietnia 2016 r. (II FSK 585/14).
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła interpretacji ustawy o PIT. Chodziło o to, czy różnica wynikająca z nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej po cenie niższej niż rynkowa przez nabywcę niebędącego podmiotem powiązanym w stosunku do zbywców może być traktowana jako przychód z tytułu częściowo nieodpłatnego świadczenia. Inaczej mówiąc: czy różnica w cenie spowoduje konieczność zapłaty przez nabywcę PIT, a jeśli tak, to według jakiej stawki.
Fiskus odpowiedział, że tak. Jego zdaniem w momencie nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej na preferencyjnych warunkach, tj. po cenie niższej niż ich wartość rynkowa, powstanie przysporzenie majątkowe, a tym samym przychód z tytułu częściowo odpłatnych świadczeń.
Rozstrzygnięcie
Podatnik zaskarżył interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał mu rację. Sąd uznał,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta