Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy gorzej oceniają Polskę

02 czerwca 2016 | Ekonomia
Po trzech latach prowadzenia w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej ustąpiliśmy miejsca Czechom
źródło: Rzeczpospolita
Po trzech latach prowadzenia w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej ustąpiliśmy miejsca Czechom

Na pogorszenie atrakcyjności inwestycyjnej wpływa osłabienie stabilności społeczno-politycznej i mała przewidywalność polityki gospodarczej.

Adam woźniak

Pogarsza się obraz Polski w oczach zagranicznych inwestorów. Taki niepokojący dla gospodarki sygnał przyniosły wyniki badania przedstawione w środę przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK).

W ocenie firm działających w Europie Środkowo-Wschodniej ankietowanych przez działające w 16 krajach regionu niemieckie izby przemysłowo-handlowe naszą atrakcyjność jako miejsca pod nowe inwestycje osłabiło pogorszenie stabilności społeczno-politycznej oraz trudna do przewidzenia polityka gospodarcza rządu. W rezultacie po trzech latach prowadzenia w rankingu najlepszych lokalizacji dla inwestorów pozycję lidera odebrały nam Czechy.

Ranking atrakcyjności inwestycyjnej opracowano na podstawie opinii przeszło 1,5 tys. firm, głównie z kapitałem niemieckim. Niemcy to nasz najważniejszy partner gospodarczy, mający prawie 29-proc. udział w polskim eksporcie, jeden z głównych kierunków napływu bezpośrednich inwestycji.

Gdy w podobnym badaniu przeprowadzonym w ub.r. odsetek inwestorów dobrze oceniających stabilność polityczną w Polsce wynosił 51 proc., to obecnie skurczył się do 18 proc. I choć oceny przewidywalności polityki gospodarczej pogorszyły się już w roku ubiegłym, to w badaniu tegorocznym jeszcze mocniej poleciały w dół: udział korzystnych opinii zmalał z 16 proc. do 8 proc.

Pogorszenie perspektyw dla polskiej gospodarki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament