Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczy się także staż w prywatnej firmie

02 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Joanna Staniewicz
Joanna 
Staniewicz, radca prawny, 
Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Joanna 
Staniewicz, radca prawny, 
Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Wewnętrzne przepisy płacowe dotyczące prawa do nagrody jubileuszowej nie mogą naruszać art. 183c kodeksu pracy, tj. prawa do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę.

Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2011 r. (II PK 150/10).

Podkreślił, że wykluczenie z okresów pracy uprawniających do jubileuszówki tylko dlatego, że przypadały w prywatnym zakładzie, może uzasadniać zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Powód wniósł o wypłatę nagrody jubileuszowej, której pracodawca mu nie przyznał, bo do jego stażu nie zaliczył pracy w prywatnym zakładzie.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa. Wskazał, że w dniu nabycia przez powoda prawa do nagrody jubileuszowej obowiązywał zakładowy układ zbiorowy pracy (zuzp). Zgodnie z nim do stażu wpływającego na prawo do jubileuszówki nie wlicza się pracy w prywatnych zakładach. Nowy zuzp zrównujący w uprawnieniach państwowe i prywatne zakłady wszedł w życie po dniu nabycia przez powoda prawa do nagrody. Pozwany podkreślił, że w przypadku zaliczenia tego okresu do stażu powoda ten ukończył okres pracy uprawniający go do jubileuszówki przed wejściem z życie nowego, korzystniejszego zuzp.

Sądy I i II instancji uznały roszczenie powoda. Wskazały, że „pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dacie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament