Nie każda praca brudzi tak samo
Szef ma obowiązek dostarczać załodze i regularnie uzupełniać środki higieny osobistej, czyli mydła, pasty i ręczniki. Nie wolno tego zastąpić ekwiwalentem pieniężnym.
Pracodawca musi chronić zdrowie i życie pracowników, zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Na ten ogólny obowiązek składają się liczne powinności z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Dlatego praca powinna odbywać się też z poszanowaniem zasad higieny.
Jakie przepisy
Z art. 233 kodeksu pracy wyraźnie wynika, że pracodawca musi zapewnić załodze odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej. Konkretyzuje to § 115 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2013 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). Zgodnie z nim pracodawca ma dostarczyć pracownikom środki higieny osobistej, których ilość i rodzaje powinny być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach.
Kodeks pracy nakłada jedynie obowiązek „dostarczenia" środków higieny osobistej (co może być odebrane jako jednorazowe działanie), natomiast rozporządzenie wskazuje na wymóg „dostarczania" środków.
Stopień nieczystości
Ilości i rodzaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta