Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS nic nie odzyska, gdy biznesmen jest goły

02 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek
źródło: materiały prasowe

Całkowita nieściągalność składek społecznych zachodzi wtedy, gdy przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności, a jednocześnie nie ma majątku, z którego można egzekwować należności.

- Decyzją z 4 maja br. ZUS odmówił mi umorzenia składek (ok. 40 tys. zł) za pracowników w części finansowanej przez płatnika, czyli przez mnie jako prowadzącego działalność gospodarczą. Wskazał, że nie zostały spełnione warunki z art. 28 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (nie ma całkowitej nieściągalności), bo mam stałą emeryturę ok. 3 tys. zł, auto. Zaprzestałem jednak działalności, mam inne długi do spłaty, choruję, a łącznie moje miesięczne wydatki to ok. 2 tys. zł. Z art. 28 ust. 3a ustawy wynika, że mimo braku nieściągalności długi i tak mogą być umorzone. Dodatkowo ZUS umorzył postępowanie, ale nie długi co do składek za pracowników w części finansowanej, ale przez ubezpieczonych (ok. 11 tys. zł). Czy ZUS wydał słuszną decyzję? Czy mam szansę na jej zmianę przez sąd? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS tylko w razie ich całkowitej nieściągalności, która zachodzi w sytuacjach wskazanych w ust. 3. Te wskazania są wyczerpujące i stanowią zamknięty katalog. Dopiero pojawienie się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament