Dywidendowe atrakcje czekają
Które spółki najhojniej dzielą się w tym roku zyskiem
maciej rudke
Stopy procentowe są bardzo niskie, więc oprocentowanie lokat również – te najlepsze średnioterminowe oferują maksymalnie 3 proc. Zatem dla szukających wyższych stóp zwrotu alternatywą są obligacje korporacyjne (o oprocentowaniu zaczynającym się od ok. 4 proc. do nawet ponad 8 proc. w przypadku bardziej ryzykownych firm) oraz spółki dywidendowe. Na warszawskiej giełdzie można znaleźć takie, które oferują stopy dywidend sięgające kilku lub nawet kilkunastu procent.
Wysokie stopy
Wzięliśmy pod lupę te firmy, w których dzień dywidendy jeszcze nie minął. Okazuje się, że najwyższą stopę dywidendy (stosunek kwoty wypłacanej na jedną akcję do bieżącego kursu) oferuje Prime Car Management. Leasingowa firma na jedną akcję ma wypłacić 5,5 zł, co przy obecnym kursie (38,5 zł) dałoby 14,3 proc. stopy dywidendy.
Niewiele niższą oferuje Private Equity Managers, który na walor wypłaci 14,4 zł, czyli stopa dywidendy sięgnąć może nawet 13 proc. Na podobnym poziomie wskaźnik ten może ukształtować się również w litewskiej spółce lotniczej Avia AM Leasing, która wprawdzie jeszcze nie określiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta