Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kieszonkowe prosto z banku

02 czerwca 2016 | Moje pieniądze
Konta bankowe dla młodych klientów
źródło: Rzeczpospolita
Konta bankowe dla młodych klientów

Od 13. roku życia można aktywnie korzystać z konta i karty

Ewa bednarz

Konto założone dziecku skuteczniej nauczy je zarządzania własnymi finansami niż szkolna lekcja przedsiębiorczości. Są też inne korzyści. Banki dbają o przyszłych klientów, oferując im lepsze warunki niż ich rodzicom.

Najbardziej zapobiegliwi mogą zacząć oszczędzać na rachunku dziecka zaraz po odebraniu jego aktu urodzenia. Zadbały o to dwa największe banki – Pekao i PKO BP. Pierwszy proponuje rachunek oszczędnościowy Mój Skarb, drugi Pierwsze Konto Oszczędnościowe. W obu rachunki można otworzyć zaraz po urodzeniu dziecka i wyrobieniu mu dokumentów.

Większość banków skupia się jednak na propozycjach dla młodzieży od 13. roku życia; w tym wieku dziecko uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Nawet dla bobasa

Na rachunek oszczędnościowy Mój Skarb w Pekao można przekazywać dowolne kwoty, bank nie stawia żadnych warunków. PKO BP wymaga natomiast systematyczności i deklaracji wysokości miesięcznych wpłat.

W Pekao oszczędzać można do 18. roku życia dziecka (umowa wygasa 30 dni po dojściu dziecka do pełnoletności, chyba że wcześniej zostanie rozwiązana), a w PKO BP do 12. roku życia. Oba banki nie pobierają opłat za prowadzenie kont. W Pekao oprocentowanie wynosi teraz 1,5 proc. w skali roku (jest zmienne, więc w przyszłości może wzrosnąć). Zaletą oferty jest miesięczna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10460

Wydanie: 10460

Spis treści
Zamów abonament