Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zwolnienie na ślub pracownika jest niekonstytucyjne

14 lipca 2016 | Praca i ZUS | Mirosław Obrębski
Monika Dmochowska, radca prawny, kancelaria Raczkowski Paruch
źródło: materiały prasowe
Monika Dmochowska, radca prawny, kancelaria Raczkowski Paruch
Sławomir Paruch, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch
źródło: materiały prasowe
Sławomir Paruch, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch
Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w kancelarii CMS
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w kancelarii CMS

Żaden przepis w Kodeksie pracy nie ustala prawa do tzw. urlopów okolicznościowych, czyli zwolnień od zadań służbowych określonych w tej ustawie. Wynikają one z rozporządzeń, a to jest niezgodne z konstytucją.

MIROSŁAW OBRĘBSKI

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom wielorakie urlopy: wypoczynkowe, macierzyńskie, wychowawcze, rodzicielskie, ojcowskie, szkoleniowe, bezpłatne związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, a także urlopy bezpłatne, dni wolne na opiekę nad dzieckiem czy na poszukiwanie pracy.

Bez aktywności

Czas pracy można zasadniczo podzielić na dni robocze oraz dni wolne od pracy. Każdy pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. To uprawnienia konstytucyjne chronione w art. 66 ust. 2. Prawo do wypoczynku podniesiono też do rangi jednej z podstawowych zasad prawa pracy w art. 14 kodeksu pracy.

Aktem prawnym określającym dni wolne od pracy jest ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Jej art. 1 enumeratywnie wymienia jako dni wolne od pracy święta oraz niedziele. Powtórzeniem tego przepisu w stosunku do pracodawców i pracowników jest art. 1519 k.p. Jego § 1 stanowi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 lutego 2009 r. (V CZ 5/09) wypowiedział się, że o dniu ustawowo wolnym od pracy można mówić jedynie w odniesieniu do takich dni, które zostały uznane za wolne przepisem ustawy, a uregulowanie to ma walor powszechności.

Rodzaje urlopów i ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10496

Wydanie: 10496

Spis treści
Zamów abonament