Dokumentowanie transakcji w grupie kapitałowej
Warto wypracować mechanizmy współpracy w zakresie przekazywania danych na cele dokumentacji podatkowej między podmiotami grupy kapitałowej, np. w umowie. Powinna ona zawierać zastrzeżenie o poufności – radzi ekspert Krzysztof Nitkowski.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) nakłada obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Podkreślić należy konieczność rozróżnienia podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK), obejmującej spółki będące stronami zawartej umowy podatkowej grupy kapitałowej, oraz całej grupy kapitałowej (dalej: GK), obejmującej wszystkie powiązane podmioty w ramach danej GK. Nie wszystkie bowiem spółki GK mogą należeć do PGK, choćby z uwagi na kryteria, jakie spółka musi spełniać, aby móc stać się członkiem PGK. Natomiast w każdym przypadku czy to podmioty GK czy to PGK należy uznać za podmioty powiązane w rozumieniu u.p.d.o.p.
Podatkowa grupa kapitałowa powstaje w wyniku zawarcia przez spółkę dominującą i spółki zależne umowy w formie aktu notarialnego o utworzeniu, na okres co najmniej trzech lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i zarejestrowanie tej umowy przez naczelnika urzędu skarbowego (art. 1a ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.). PGK mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium RP, spełniające kryteria określone w art. 1a ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.). PGK jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Rozliczenia podatku dochodowego podatkowej grupy kapitałowej dokonuje wyznaczona w umowie spółka (art. 1a ust. 7 u.p.d.o.p.). Zatem w umowie PGK strony wyznaczają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta