Aktywista nie zawsze dostanie wolne od pracy
Pracodawca może odmówić realizacji przywilejów związkowych, gdy z określonych powodów obecność pracownika w firmie jest konieczna. Nie narazi się przez to na zarzut łamania praw organizacji.
Jedną z konsekwencji oparcia ruchu związkowego na strukturach zakładowych i międzyzakładowych jest wyposażenie ich działaczy w szczególne uprawnienia. Ma to im umożliwić prowadzenie działalności związkowej w firmach.
Konflikt interesów
Bywa, że korzystanie z tych przywilejów powoduje kolizję praw i interesów związkowych i pracodawczych. Płaszczyzną takich konfliktów są płatne zwolnienia od pracy dla działaczy przewidziane w art. 31 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881; dalej: ustawa o zz). Przepis ten stanowi, że pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynności tej nie może wykonać po godzinach pracy.
Tryb udzielania tych zwolnień podlega zasadom ogólnym przewidzianym w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta