Nowe sposoby rozwiązywania sporów
Sejm przyspieszył prace nad projektem ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Konflikty będą rozstrzygać zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne – pisze ekspertka Agnieszka Choromańska-Malicka.
Trwają prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Projekt wpłynął do Sejmu 14 czerwca 2016 r., a jego pierwsze czytanie odbyło się sześć dni później.
Projekt ma za zadanie implementację do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy w sprawie ADR (alternatywnych metod rozwiązywania sporów) w sporach konsumenckich. Powinien zostać szybko uchwalony, bo termin na implementację dyrektywy upłynął 9 lipca 2015 r.
Jednolicie w całej Unii
Celem dyrektywy jest usunięcie barier występujących na rynku wewnętrznym wynikających z różnic w dostępności i jakości konsumenckich ADR w różnych krajach członkowskich oraz poziomu wiedzy o nich wśród konsumentów i przedsiębiorców. Dyrektywa ma zapewnić wszystkim unijnym konsumentom możliwość dobrowolnego składania skarg na działanie przedsiębiorców do podmiotów oferujących „niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i uczciwe" alternatywne metody rozstrzygania sporów.
Projekt ustawy ma znaleźć zastosowanie do rozwiązywania sporów pomiędzy polskimi przedsiębiorcami a unijnymi konsumentami, wynikających z zawartej z konsumentem umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta