Trudno uprzedzić ochronę związkową
Rozpoczęcie procedury objęcia ochroną członka związku zawodowego, który jest uprawniony do reprezentowania organizacji w stosunkach z pracodawcą, uniemożliwia jego zwolnienie.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2016 r. (III PK 59/15).
Powód był zawodowym nauczycielem dyplomowanym. W grudniu 2011 r. w szkole zostały podjęte działania zmierzające do utworzenia ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Wcześniej powód aktywnie uczestniczył w działalności związkowej ZNP, w szczególności przez współorganizowanie akcji strajkowych. 8 lutego 2012 r. zarząd oddziału ZNP podjął uchwałę w sprawie utworzenia ogniska ZNP w szkole i przekazał zarządowi tego ogniska kompetencje przysługujące zakładowej organizacji związkowej (zoz). 23 lutego 2012 r. członkowie ogniska podjęli uchwałę w sprawie złożenia w zarządzie oddziału ZNP wniosku o objęcie powoda szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Uchwałą z 30 marca 2012 r. zarząd oddziału ZNP objął powoda ochroną.
Według stanu na 23 marca 2012 r. w pozwanej szkole pracowało pięciu nauczycieli wychowania fizycznego. Dwoje z nich korzystało ze szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy. W związku z koniecznością redukcji zatrudnienia o jeden etat, dyrekcja szkoły zdecydowała, że to powód otrzyma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta