Programy dobrowolnych odejść mniej atrakcyjne
Rośnie prawdopodobieństwo, że profity – zarówno finansowe, jak i rzeczowe – oferowane pracownikom w zamian za zgodę na odejście z firmy będzie trzeba opodatkowywać. To wynik czerwcowej interpretacji ogólnej ministra finansów.
Programy dobrowolnych odejść to w ostatnich latach popularny mechanizm przeprowadzania restrukturyzacji zatrudnienia przez pracodawców. Co więcej, biorąc pod uwagę podstawową zasadę, wedle której działają takie programy – czyli decyzja i zgoda pracownika na skorzystanie z oferty pracodawcy (dobrowolność), jest to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają również pracownicy. Jednak nie tylko kwestia zgody podwładnego przesądzała dotychczas o popularności tego sposobu zakończenia współpracy. Były to również określone zachęty finansowe pracodawcy oraz zwolnienie z opodatkowania środków otrzymanych w takim pakiecie.
Plusy dla obu stron
Dla pracodawcy podstawową zaletą programów dobrowolnych odejść jest możliwość szybkiego i bezkonfliktowego przeprowadzenia często bardzo dużych i trudnych projektów restrukturyzacyjnych, których elementem jest zmniejszenie liczby zatrudnianych pracowników. Nie bez znaczenia są również związane z tym koszty. Często bowiem wdrożenie programu dobrowolnych odejść ma miejsce przed, po lub wręcz jest elementem zwolnień grupowych (np. w PKP, Poczta Polska, PKN Orlen). Bywa też, że jest to element płynnego zarządzania zmiennym zapotrzebowaniem na pracowników w branżach, w których występuje sezonowy wzrost zatrudnienia, np. przed świętami lub wakacjami (taką ofertę ma dla swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta