Składkę zdrowotną trzeba liczyć odrębnie
Pracodawca będący płatnikiem zasiłków społecznych oblicza składkę zdrowotną tylko od wynagrodzenia pracownika (nie od zasiłków). Obniża ją do wysokości tylko tej części zaliczki.
Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 18 listopada 2015 r. (III UZP 11/15).
Sąd apelacyjny, rozpoznając sprawę pracodawcy przeciwko ZUS o wysokość składek zdrowotnych, na skutek apelacji ZUS od wyroku sądu okręgowego, przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne. Czy na mocy art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 581 ze zm.; dalej: ustawa zdrowotna) składkę zdrowotną obniża się do wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczoną od przychodu stanowiącego podstawę obliczenia składki zdrowotnej, czy też do wysokości zaliczki obliczonej przez płatnika od całego dochodu uzyskanego przez ubezpieczonego pracownika w miesiącu u tego płatnika?
Sąd apelacyjny wskazał, że zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej, gdy obliczona przez płatnika składka zdrowotna jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ustalonej zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej ustawa o PIT), składkę za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki.
Odwołujący się pracodawca był płatnikiem zasiłków pieniężnych, dlatego musiał odprowadzać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta