Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie uda się pominąć firmowej procedury odwołania od kary

14 lipca 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Pracownik, który uzna, że nałożeniu na niego kary porządkowej towarzyszyło naruszenie prawa, może wnieść sprzeciw. Jeśli celowo go nie wniesie lub się z tym spóźni, odbiera sobie możliwość skierowania sprawy na drogę sądową.

Kodeksowymi środkami dyscyplinującymi pracowników są kary porządkowe. Ukaranemu przysługuje możliwość wniesienia sprzeciwu, a jeśli pracodawca go odrzuci, zostaje mu droga sądowa.

W zgodzie z przepisami

Procedura nakładania kar porządkowych jest uregulowana w Kodeksie pracy. Pracodawca nałoży karę legalnie, jeśli przestrzega wszystkich jej elementów. Musi pamiętać, że ma na to dwa tygodnie od powzięcia informacji o przewinieniu pracownika, a dodatkowo nie może nałożyć kary po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się naruszenia porządkowego. Poza tym przed decyzją o karze powinien umożliwić pracownikowi wysłuchanie jego wersji. Zawiadomienie o zastosowanej karze powinno mieć formę pisemną.

Stosując karę pracodawca powinien uwzględniać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10496

Wydanie: 10496

Spis treści
Zamów abonament