Część etatu nie zapewni ochrony przed utratą pracy
Zatrudnienie w każdej ze spółek holdingu na mniej niż pół etatu nie pozwala rodzicowi – pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego złożyć wniosku o obniżenie zsumowanego wymiaru czasu pracy.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie mu wymiaru czasu pracy, przez co uzyskuje ochronę przed rozwiązaniem umowy przez maksymalnie 12 miesięcy. Taką ochroną nie zostanie jednak objęta osoba zatrudniona w wymiarze równym lub niższym od połowy etatu.
Zamiast wychowawczego
Możliwość złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy to instytucja alternatywna do urlopu wychowawczego, która pojawiła się w kodeksie pracy 1 stycznia 2004 r. Jej wprowadzenie było częścią nowelizacji Kodeksu pracy, dostosowującej polskie prawo do prawa Unii Europejskiej, która wpisywała się w politykę flexciurity, tj. ułatwienia pracownikom łączenia pracy zawodowej i życia rodzinnego.
Azyl przed zwolnieniem
Od 1 stycznia 2009 r. osoby pracujące w obniżonym wymiarze czasu pracy zostały objęte szczególną ochroną trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że jeżeli złożyły taki wniosek, przysługuje im ochrona przed zwolnieniem. Zasadniczo trwa ona od dnia złożenia wniosku o obniżenie etatu do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy. Maksymalny okres ochrony wynosi łącznie 12 miesięcy. Pracodawca może w tym czasie rozwiązać umowę tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu albo z przyczyn uzasadniających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta