Kapitał początkowy można wyliczyć w każdym czasie
Mimo pozornego podobieństwa zakres obowiązków płatników składek dotyczący ustalenia okresów składkowych i nieskładkowych określony w dwóch przepisach ustawy emerytalnej jest odmienny.
W myśl art. 175 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna) ubezpieczeni oraz płatnicy składek muszą przekazywać ZUS w terminie i trybie ustalonym przez organ rentowy dokumentację umożliwiającą ustalenie kapitału początkowego nie później niż do 31 grudnia 2006 r.
Płatnicy składek mają kompletować dokumentację umożliwiającą ustalenie kapitału początkowego dla ubezpieczonych, za których przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne, a następnie przekazują tę dokumentację na żądanie ZUS i w terminie przez niego wyznaczonym.
Natomiast zgodnie z art. 125 ustawy emerytalnej pracodawcy muszą m.in.:
- współdziałać z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
- wydawać pracownikowi lub ZUS zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości.
Stanowisko resortu
Pracodawcy (płatnicy składek)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta