Angaż dla małoletniego w wakacje pod specjalnym nadzorem
Warunki zatrudniania niepełnoletnich osób są szczególnie wyśrubowane. Zakres prac, które można im zlecić, jest mocno ograniczony. Obostrzenia dotyczą też czasu pracy oraz formalności przy zawieraniu umowy.
ROBERT JASIŃSKI
W sezonie wakacyjnym – szczególnie w kurortach morskich bądź górskich, ale też w niektórych branżach, takich jak sadownictwo, ogrodnictwo czy gastronomia – częstą praktyką jest powierzanie prostych prac osobom, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Mimo że taka współpraca wydaje się korzystna dla obu stron, to przepisy prawa w Polsce szczególnie reglamentują angażowanie osób niepełnoletnich.
Definicja młodocianego
W zakresie zatrudniania na umowę o pracę Kodeks pracy wprowadził pojęcie osoby młodocianej. Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie osiągnęła jeszcze pełnoletności. Co do zasady angażowanie osób poniżej 16. roku życia jest w Polsce zabronione poza kilkoma wyjątkami określonymi w przepisach.
Aby móc zatrudnić młodocianego na umowę o pracę, musi on spełnić łącznie dwa warunki, tj.:
- mieć ukończone gimnazjum oraz
- przedstawić zaświadczenie lekarskie, że praca na danym stanowisku nie zagraża jego zdrowiu.
W celu nauki zawodu
Co istotne, Kodeks pracy przewiduje przede wszystkim zatrudnianie młodocianych jako formę przygotowania zawodowego, np. w postaci praktycznej nauki zawodu. Taką umowę często podpisują zakłady rzemieślnicze z uczniami szkół zawodowych. Przygotowanie zawodowe młodocianych mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta