Roboty zmienią gospodarkę
Martin Ford | Zabraknie konsumentów, którzy są potrzebni, by kupować produkty i usługi firm – mówi guru robotyzacji.
Rz: W książkach zwraca pan uwagę na rosnącą automatyzację i robotyzację gospodarki oraz na to, że z konkurencją robotów muszą się liczyć nie tylko robotnicy przemysłowi, ale też prawnicy czy informatycy. Jakieś zawody uchronią się przed automatyzacją?
Martin Ford: W następnych 10–20 latach najmniej zagrożone robotyzacją będą dziedziny i specjalizacje wymagające twórczego myślenia, nowych pomysłów, które nie polegają na powtarzaniu tych samych, przewidywalnych czynności. Wśród zawodów, w których roboty nie zastąpią ludzi, są też te, które bazują na relacjach międzyludzkich i stałym, bezpośrednim kontakcie z innymi osobami, wymagając także fachowych umiejętności, koordynacji ruchowo-wzrokowej, mobilności i sprawności w rozwiązywaniu problemów. Takich zawodów jest dużo, są wśród nich nauczyciele, lekarze, psychologowie, doradcy, pielęgniarki i tacy fachowcy, jak elektrycy i hydraulicy. Nieprędko zbudujemy robota, który będzie mógł połączyć ich zadania. Natomiast najbardziej zagrożone będą zawody, które polegają na siedzeniu przy biurku i wykonywaniu zza komputera powtarzalnych czynności.
Ekonomiści mówią, że podobnie było podczas rewolucji przemysłowej, gdy sporo zawodów zniknęło, ale też powstało wiele nowych.
Obecna sytuacja jest odmienna, bo nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta