Pensje finansistów pod większym nadzorem
Zmienne składniki wynagrodzenia kluczowych pracowników banków i innych instytucji finansowych nie mogą co do zasady przekraczać 100 proc. płacy zasadniczej. Nie wiadomo jednak, czy dotyczy to też premii wypracowanych przed wdrożeniem zmian.
W odpowiedzi na światowy kryzys finansowy w latach 2007 – 2009 instytucje unijne przyjęły szeroki wachlarz środków mających na celu zwiększenie stabilności instytucji finansowych i ograniczenie podejmowania przez nie ryzykownych transakcji. Jednym z przejawów tej polityki jest ingerencja w zasady wynagradzania kluczowych osób w bankach i innych instytucjach finansowych, ponieważ zdaniem unijnych decydentów funkcjonująca w nich struktura wynagrodzeń stanowiła jedną z przyczyn kryzysu. Wypłacanie premii znacznie przekraczających wysokość wynagrodzenia zasadniczego zachęcało bowiem do podejmowania nadmiernego ryzyka.
Limit premii
Na tej fali Unia Europejska wdrożyła szereg zasad regulujących kwestie wynagrodzeń osób zatrudnionych w instytucjach finansowych. W sektorze bankowym stosowne zapisy znalazły się w Dyrektywie nr 36/2013 z 26 czerwca 2013 r. (CRD IV), która zastąpiła dyrektywę 2010/76/UE z 24 listopada 2010 r. (CRD III). Z kolei odnośnie spółek zarządzających funduszami inwestycyjnymi i alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi stosowne regulacje zostały wprowadzone w ramach Dyrektywy nr 61/2011 z 8 czerwca 2011 r. (AIFMD) oraz Dyrektywy nr 91/2014 z 23 lipca 2014 r. (UCITS V).
Powyższe regulacje wprowadzają przede wszystkim zakaz przekraczania przez zmienne składniki wynagrodzenia poziomu 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Ten limit może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta