Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz pracy obejmuje także dorywcze zajęcia

20 września 2016 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Osoba wykorzystująca zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres wskazany w tym zaświadczeniu. Musi oddać świadczenie z odsetkami.

Marcin Nagórek, radca prawny

ZUS odmówił mi prawa do zasiłku chorobowego od 10 do 24 lipca i nakazał go zwrócić. W uzasadnieniu podał, że w czasie zwolnienia lekarskiego pracowałem (mam firmę), bo prowadziłem usługi glazurnicze. Faktycznie miało to miejsce dwukrotnie, ale dokonywałem tylko drobnych poprawek jednego zlecenia, a poza tym część wykonałem bez wynagrodzenia. Potwierdzili to świadkowie. Czy decyzja ZUS jest prawidłowa? Z czego wynika wymóg zwrotu zasiłku? – pyta czytelnik.

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Tak stanowi art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (dalej: ustawa zasiłkowa). Z tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10553

Wydanie: 10553

Spis treści
Zamów abonament