O braku interesu w unieważnieniu postępowania
Nie jest dopuszczalne wykazywanie interesu, gdy żądanie odwołującego sprowadza się do unieważnienia postępowania.
Michał Drozdowicz, radca prawny Dentons
Wyrokiem z 10 lutego 2016 r., KIO 106/16, Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie, m.in. potwierdzając po raz kolejny, że wykonawca nie ma interesu w unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia.
Orzeczenie dotyczy ważkich zagadnień, ale zapadło na dość nieskomplikowanym stanie faktycznym. Zamawiający prowadził przetarg nieograniczony na dostawę elementów umieszczanych w tramwajach. Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się w unijnym publikatorze, a w postępowaniu konkurowało dwóch wykonawców. Zamawiający wykluczył z postępowania jednego z nich i uznał za najkorzystniejszą ofertę drugiego. Podmiot wykluczony wniósł odwołanie, ale nie zaskarżył samego wykluczenia, tylko wybór oferty zwycięzcy. Pośród licznych zarzutów ów podnosił m.in., że wybór oferty był bezprawny, gdyż nastąpił w sytuacji, w której wybrana oferta podlegała odrzuceniu z uwagi na sprzeczność z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a sam przetarg podlegał unieważnieniu.
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie podkreślając, że w tej sprawie brak interesu w uzyskaniu zamówienia był „jak rzadko kiedy ewidentny". Izba wskazała, że zgodnie z treścią art. 179 ust. 1 Prawa zamówień publicznych (dalej p.z.p. środki ochrony prawnej przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta