Warunki płacy prezesa poza regulacjami firmowymi
Pracodawca zatrudniający więcej niż 20 etatowców musi opracować i podać do ogólnej wiadomości regulamin wynagradzania. W tej liczbie nie uwzględnia się m.in. osób zarządzających zakładem.
Joanna Głowacka
Taki regulamin powinien zawierać zarówno zasady dotyczące wszelkich składników płacowych, które nie zostały sprecyzowane w przepisach, jak i określone kryteria ich przyznawania.
Obowiązek stworzenia regulaminu wynika z art. 772 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. Zatem obowiązek sporządzenia tego jednolitego dokumentu, określającego globalne warunki zatrudniania i wynagradzania pracowników, powstaje przy osiągnięciu granicznej liczby 20 zatrudnionych.
Nie dla wszystkich
Aby właściwie określić moment nakazujący utworzenie regulaminu, należy odwołać się do art. 772 § 5 k.p. Przepis ten wskazuje na odpowiednie stosowanie art. 24126 § 2 k.p. Ustala on zasadę, że układ zakładowy nie może określać warunków wynagradzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta