Odliczenie podatku naliczonego według zasad z rozporządzenia
Zdaniem organu podatkowego zastosowanie metody powierzchniowej mogłoby prowadzić do nieadekwatnego i niezgodnego z rzeczywistością odliczenia podatku naliczonego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 9 sierpnia 2016 r. (1061-IPTPP3.4512.343.2016.1.MJ) kwestię metody kalkulacji prewspółczynnika przy określaniu zakresu odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z budową i utrzymaniem świetlic wiejskich. Gmina jest właścicielem świetlicy wiejskiej. Została ona podzielona na dwie części i jest wykorzystywana dwojako: jedna część udostępniana jest nieodpłatnie lokalnej społeczności jako miejsce spotkań, druga część została przeznaczona wyłącznie do odpłatnego udostępniania w celach komercyjnych.
W roku 2015 gmina poniosła wiele wydatków inwestycyjnych związanych z częścią budynku przeznaczoną do wynajmu. Przewiduje jednak, że w przyszłości mogą wystąpić wydatki – zarówno bieżące jak i inwestycyjne – dotyczące całego budynku świetlicy, przykładowo wydatki na remont całego dachu, remont całej elewacji, w odniesieniu do których nie będzie możliwe ich bezpośrednie przypisanie do jednej lub drugiej części budynku, a tym samy do jednego lub drugiego rodzaju działalności. Gmina zapytała, czy w stosunku do tych wydatków będzie jej przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w oparciu o tzw. klucz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta