Roboty zmienią światową gospodarkę
Z jednej strony zwiększa wydajność, z drugiej pozbawia pracy.
BARBARA mejssner
Nowa rewolucja przemysłowa przynosi stopniowe zastępowanie ludzi przez wszelkiego typu automaty: od autonomicznego oprogramowania po roboty. Proces ten szybko postępuje.
Do 2025 roku roboty, drony i zautomatyzowane aplikacje zastąpią jedną trzecią obecnie istniejących miejsc pracy – szacują analitycy firmy Gartner. Już teraz, według danych firmy Oracle, 62 proc. przedsiębiorstw z regionu EMEA (krajów leżących na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) wdraża technologie z zakresu robotyki, a 60 proc. wprowadziło lub planuje wprowadzić rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Postępujące wykorzystanie robotów i AI oznacza duże zmiany dla gospodarki. Jak podaje Boston Consulting Group, automatyzacja pracy uzyskana dzięki robotom będzie przynosić w perspektywie najbliższych dziesięciu lat wymierne korzyści dla gospodarki, z których najważniejsze to zwiększenie produktywności o 30 proc. Oznaczać jednak będzie wygaśniecie wielu zawodów, ponieważ sukcesywnie zwiększać się będzie liczba zadań, do których wykonywania ludzie nie są już konieczni. Dzięki przeniesieniu wykonywanych zadań na roboty koszt pracy obniży się średnio o 16 proc. W największym stopniu dotknie to Korei...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta