Zmiany w zamówieniach publicznych
Większość przepisów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych weszła w życie 28 lipca. To, jak je stosować w praktyce, na podstawie kazusów, wyjaśnia Monika Kucharczyk radca prawny, kierująca praktyką zamówień publicznych w kancelarii Bird & Bird.
Kazus 1
Odwołanie w przetargu poniżej progów unijnych
W postępowaniu podprogowym na dostawy wykonawca, który znalazł się na drugim miejscu w rankingu po wyborze najkorzystniejszej oferty, wniósł odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej na decyzję zamawiającego dotyczącą wyboru najkorzystniejszej oferty. Czy wniesienie odwołania było możliwe?
Tak, wniesienie odwołania na wybór oferty konkurenta w przetargu poniżej progów unijnych jest możliwe na podstawie art. 180 ust. 2 pkt 6) znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa PZP).
Nowelizacja ustawy PZP poszerzyła katalog przesłanek do wniesienia odwołania w postępowaniach poniżej progów unijnych. Wniesienie odwołania jest możliwe na następujące czynności zamawiającego:
- wybór trybu negocjacji bez ogłoszenia,
- zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
- określenia warunków udziału w postępowaniu (poprzednio: opis sposobu dokonywania oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu),
- wykluczenia odwołującego z postepowania o udzielenie zamówienia,
- odrzucenia oferty odwołującego,
- opis przedmiotu zamówienia oraz
- wybór najkorzystniejszej oferty.
W praktyce:
Poszerzenie katalogu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta