Franki trzeba przeliczać po kursie rynkowym
Anna Cudna-Wagner, Bartosz Miąskiewicz Uznanie zastosowanych w umowie kredytowej kursów CHF z tabeli banku za abuzywne nie skutkuje nieważnością umowy ani koniecznością przewalutowania kredytu na złote. W miejsce kursów tabelowych należy stosować kurs rynkowy – piszą prawnicy
Klauzule przewidujące zastosowanie kursów CHF ustalanych przez bank, zawarte we wzorcach umów o kredyt indeksowany stosowanych przez niektóre banki, zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Jednak taki wpis następuje w wyniku szczególnego postępowania sądowego, gdzie badana jest tylko treść wzorca umowy, a nie umowa zawarta z konsumentem.
Kredyt bez zmian
W związku z tym w sporze z konsumentem dotyczącym zawartej z nim umowy o kredyt indeksowany może zostać dowiedzione, że postanowienie przewidujące zastosowanie kursów CHF z tabeli bankowej zostało indywidualnie uzgodnione bądź nie narusza (rażąco) interesu tego konsumenta.
Nawet jednak uznanie, że odesłanie do kursów CHF z tabeli bankowej jest w konkretnej umowie abuzywne, nie oznacza, że kredyt traci swój charakter. Nadal pozostaje kredytem indeksowanym.
Postanowienia odsyłające do tabel kursowych oraz postanowienia, które wprowadzają indeksację, to osobne – w ujęciu normatywnym – postanowienia. Jak słusznie wskazał Sąd Okręgowy w Szczecinie w wyroku z 24 lutego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta