Zmiana warunków współpracy w toku realizacji zamówienia
Ugody zmieniające umowy o zamówienie publiczne są dopuszczalne, ale z uwzględnieniem zasad dotyczących zmian umowy.
Wojciech Hartung
Spory powstające na etapie realizacji zamówień publicznych, a przede wszystkim sposoby ich rozwiązywania, stanowią jedną z bolączek polskiego tzw. systemu zamówień publicznych. Kwestia dotycząca możliwości i warunków zawierania ugód zmieniających umowy o zamówienie publiczne nie jest niczym nowym zarówno w Polsce jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Po raz pierwszy jednak wypowiedział się na ten temat Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie C-549/14 Finn Frogne A/S z 7 września 2016 r.
Konkluzje stanowiska Trybunału można podsumować następująco: ugody są oczywiście dopuszczalne, ale z uwzględnieniem zasad dotyczących zmian umowy.
Ograniczenie zakresu zamówienia
Sprawa rozstrzygnięta przez Trybunał dotyczy sytuacji, w której strony umowy o zamówienie publiczne zawarły ugodę, na mocy której ograniczyły zakres zamówienia oraz zmieniły charakter pierwotnie przewidzianych świadczeń. Umowa dotyczyła dostaw kompleksowego systemu łączności oraz wieloletniej obsługi tego systemu. Pierwotnie, wartość zamówienia wynosiła ponad 40 mln euro, dodatkowe 30 mln zostało przewidziane jako opcja.
W związku z problemami w realizacji umowy strony zawarły ugodę. Na jej podstawie zamówienie zostało ograniczone do świadczeń o wartości około 4,7 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta