Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banner na budynku nie może wisieć w dowolnym miejscu

12 października 2016 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Po zakończeniu remontu siatka ochronna powinna zniknąć z budynku. Nie wolno wieszać na niej reklam zasłaniających okna mieszkań. W przeciwnym razie inspektor nadzoru każe ją zdjąć.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał spółce demontaż urządzenia reklamowego zainstalowanego na elewacji kamienicy. Składało się ono z baneru reklamowego zamocowanego do elewacji za pomocą linek mocujących przytwierdzonych do stalowych elementów oraz 4 lamp oświetleniowych zamontowanych na krawędzi dachu.

Brak światła

Powiatowy inspektor podkreślił, że w przypadku tej instalacji spółka dopełniła formalności. Zgłosiła bowiem zamiar jej montażu u prezydenta miasta. Problem jednak w tym, że źle powiesiła banner, czyli z naruszeniem przepisów rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

§ 14a rozporządzenia stanowi wyraźnie, że budynek mieszkalny wielorodzinny powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań. Oznacza to, że tego typu urządzenia mogą być montowane pod warunkiem, że nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania.

Okazało się też, że kamienica jest zarejestrowana jako zabytek, tak więc spółka na powieszenie reklamy powinna mieć zgodę konserwatora zabytków. Tymczasem, jak ustalił powiatowy inspektor, akceptacji konserwatora nie było.

Mnóstwo uchybień

Spółka odwołała się do wojewódzkiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament