Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady księgowania umów o partnerstwie publiczno-prywatnym w końcu zostały uporządkowane

12 października 2016 | Ekspert księgowego | Jarosław Nycz
źródło: Rzeczpospolita
Przychody i koszty XYZ będą się kształtować następująco:
źródło: Rzeczpospolita
Przychody i koszty XYZ będą się kształtować następująco:
Typowe warianty partnerstwa (za KSR 10)
źródło: Rzeczpospolita
Typowe warianty partnerstwa (za KSR 10)

W sierpniu br. opublikowano KSR 10 „Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi". Po wielu latach wreszcie jest dokument, który reguluje kwestie księgowe związane z tymi zagadnieniami.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 29 sierpnia 2016 r. (poz. 63) został opublikowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 10 „Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi". Celem nowego KSR jest określenie zgodnych z ustawą o rachunkowości zasad wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów wynikających z umów o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umów koncesji na roboty budowlane lub usługi. Standard możemy również zastosować do innych umów, których przedmiotem jest wspólna, wieloletnia współpraca strony publicznej i strony prywatnej.

Standard jest zgodny z KIMSF 12 „Umowy na usługi koncesjonowane", SKI 29 „Umowy na usługi koncesjonowane – ujawnianie informacji" a także z MSRSP 32 „Umowy na usługi koncesjonowane. Koncesjodawca". Znajdziemy w nim jednak pewne rozszerzenia oraz uproszczenia względem przytoczonych wyżej dokumentów. KSR 10 należy zastosować po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2017 roku, można to również zrobić wcześniej.

Należy zauważyć, że standard jednakowo traktuje umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym i umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi. Jest to skutek wspólnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10572

Wydanie: 10572

Spis treści
Zamów abonament