Zasady księgowania umów o partnerstwie publiczno-prywatnym w końcu zostały uporządkowane
W sierpniu br. opublikowano KSR 10 „Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi". Po wielu latach wreszcie jest dokument, który reguluje kwestie księgowe związane z tymi zagadnieniami.
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 29 sierpnia 2016 r. (poz. 63) został opublikowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 10 „Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi". Celem nowego KSR jest określenie zgodnych z ustawą o rachunkowości zasad wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów wynikających z umów o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umów koncesji na roboty budowlane lub usługi. Standard możemy również zastosować do innych umów, których przedmiotem jest wspólna, wieloletnia współpraca strony publicznej i strony prywatnej.
Standard jest zgodny z KIMSF 12 „Umowy na usługi koncesjonowane", SKI 29 „Umowy na usługi koncesjonowane – ujawnianie informacji" a także z MSRSP 32 „Umowy na usługi koncesjonowane. Koncesjodawca". Znajdziemy w nim jednak pewne rozszerzenia oraz uproszczenia względem przytoczonych wyżej dokumentów. KSR 10 należy zastosować po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2017 roku, można to również zrobić wcześniej.
Należy zauważyć, że standard jednakowo traktuje umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym i umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi. Jest to skutek wspólnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta