Brzmienie w ZAiKS
W ostatnim czasie w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS znacząco zmieniły się zasady zgłaszania utworów. Zostały dostosowane do realiów współczesnej branży muzycznej - pisze Aleksandra Sewerynik.
Do tej pory do zgłoszenia trzeba było załączać tzw. fortepianówkę, która obejmowała zapis nutowy utworu. W związku z tym istniał cały rynek usług tworzenia fortepianówek. Ta forma zgłaszania utworu nie obejmowała dokładnego zapisu jego brzmienia, ponieważ skończyła się era, w której można je było zapisać za pomocą ogólnie znanych klasycznych instrumentów, takich jak np. fortepian, gitara czy trąbka. Coraz częściej brzmienia powstają w studiu nagrań, na wyspecjalizowanym sprzęcie, a odpowiedzialność za nie ponosi producent muzyczny.
Zgodnie z nowym regulaminem zgłaszania i rejestracji utworów ZAiKS z 20 kwietnia 2016 r. cała rejestracja może odbyć się online, a utwór muzyczny zostać przesłany w formacie mp3, czyli w formie nagrania artystycznego wykonania utworu. Ta zmiana cieszy. Nie tylko ze względu na ułatwienie całego procesu zgłaszania utworów pod ochronę ZAiKS. Bardzo dobrze się stało, że zgłoszenie obejmuje także brzmienie utworu, które ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta